Hodinky s podsvícením nejsou ve světě hodinářství žádnou novinkou. Proto v současnosti existuje několik typů hodinek, které ve tmě svítí. Jak a kdy hodinky s podsvícením vznikly a jaké byste si měli zakoupit? Poradíme vám.
Historie hodinek s podsvícením
Podsvícení je jednou z funkcí, která se využívá nejen v monitorech, displejích, televizorech, ale také v hodinkách. Tato funkce nebo kategorie osvětlení hodinek vznikla koncem 19. a začátkem 20. století, přičemž osvětlení dodávalo hodinkám rádium.
Šlo především o hodinky, které měly ručičky namalované rádiem, díky čemuž svítily. Později však byly zjištěny negativní účinky rádia. Také společnost Rolex, která vyráběla hodinky s podsvícením z rádia, začala snižovat svou výrobu od roku 1957.
Úplný zákaz používání rádia však přišel kolem roku 1968. Později byly v hodinkách použity promethium a tritium, které byly také škodlivé pro zdraví. Hodinářský průmysl fascinovala funkce podsvícení, avša kradioaktivita byla pro lidi nebezpečná. Vzhledem k tomu výrobci hodinek pokračovali ve výzkumu fotoluminiscenčních materiálů, které se používaly k rozzáření ciferníků.
V roce 1993 bylo nalezeno řešení. Luminova byla vynalezena v Japonsku v 90. letech a změnila hodinářský průmysl. Později byla vyvinuta Super-Luminova ve Švýcarsku, která se nabíjí světlem a rozzáří hodinky bez jakékoli radioaktivity.
Nicméně, skončením jedné éry se od radioluminiscence úplně neupustilo. Žádná jiná technologie totiž neumožňovala a stále neumožňuje osvětlit důležité prvky hodinek s vyšší intenzitou a konstantností emitovaného světla. Bezpečnou alternativou rádia se stalo tritium. Triciovým osvětlením hodinek jsou známé značky Luminox, Vostok Europe, Ball a jiné.
Značkové hodinky s podsvícením
Super-Luminova je materiál s dlouhou životností, který se i díky své bezpečnosti zařadil mezi průmyslový standard, a proto díky němu již na trhu nenajdete radioaktivní hodinky, které by škodily zdraví.
Meziprvní hodinky, které používaly k osvětlení hodinek Super-Luminovu, patří hodinky Rolex. Později však samotná značka vyrobila vlastní verzi podsvícení, které se nazývá Chromalight. Obě způsobují podsvícení hodinek různých barev. Setkat se tak můžete s hodinkami, které mají zelenou, modrou, fialovou a zlatou barvu podsvícení.
Údajně, hodinky, které mají Chromalight podsvícení,dokáží svítit déle a intenzivněji. Navíc mnohé značky vyrábějí hodinky s podsvícením, přičemž využívají k podsvícení právě materiál Super-Luminovu.
Mezi velmi populární,trendy a kvalitní hodinky s podsvícením patří pánské a dámské hodinky:
Nejde však jen o prestižní značky hodinek, protože podsvícení mají hodinky ve všech cenových relacích.
Typy hodinek s podsvícením
Fosforeskující hodinky,hodinky s podsvícením, zářící hodinky, hodinky s fotoluminiscenčními ciferníky či hodinky s elektroluminiscenčními číselníky. Existuje několik názvů pro hodinky, které ve tmě svítí, ale také více typů hodinek.
Fotoluminiscenční hodinky patří mezi nejběžnější typ zářících hodinek, přičemžna svícení sepoužívá barva, která není radioaktivní a toxická. Tato barva absorbuje světlo a poté jej vyzařuje v zelených nebo modrých odstínech.
Naopak elektroluminiscenční záře pochází z elektrického proudu a přechází přes vodič, který je namontován za číselníkem. Stisknutím tlačítka na boku se tento proud aktivuje a váš ciferník na hodinkách se rozsvítí. Proto se můžete setkat buď se zářícím ciferníkem nebo číselníkem. Nabídka je v současnosti opravdu velká, a proto si i vy můžete vybrat hodinky s podsvícením ve sportovním nebo elegantním designu a v různých cenových kategoriích.
...méně