Jste vystaveni příliš velkému množství vody, vlhkosti nebo dešti? Pak byste měli zvážit koupi vodotěsných hodinek. Co však znamenají jednotlivá označení vodotěsnosti na hodinkách a které vodotěsné hodinky jsou nejlepší pro potápění?
Nejsou vodotěsné hodinky jako vodotěsné hodinky
Koupili jste si své první vodotěsné hodinky s označením 3 ATM a po prvním plavání v bazénu přestaly fungovat? Je to proto, že takové hodinky doopravdy vodotěsné nejsou. Pokud chcete hodinky opravdu používat k aktivnímu plavání, sportování nebo třeba jen k obyčejnému koupání a mytí nádobí, měli byste se řídit správným označením hodinek.
To znamená, že ne všechny vodotěsné hodinky jsou ve skutečnosti vodotěsné hodinky. Vodotěsnost u hodinek říká, že je možné hodinky vystavit určitému množství vlhkosti. Každý stupeň vodotěsnosti hodinek má však své vlastní označení. Proto lze některé z nich používat pouze při sprchování, mytí nádobí nebo například vystavení dešti. Pokud však chcete hodinky používat i při plavání nebo sportování, musíte si pořídit sportovní voděodolné hodinky k tomu určené.
Označení vodotěsnosti hodinek
Většinou se na hodinkách setkáte s různým označením vodotěsnosti, které se udává v barech, atmosférách nebo metrech. Toto označení se obvykle nachází na ciferníku nebo zadním víčku hodinek.
Co však jednotlivá označení znamenají? Vysvětlíme si to na příkladu označení vodotěsnosti v atmosférách. Nejčastěji se můžete setkat s vodotěsností hodinek:
● hodinky s vodotěsností 3 ATM / 30 m
● hodinky s vodotěsností 5 ATM / 50 m
● hodinky s vodotěsností 10 ATM / 100 m
● hodinky s vodotěsností 20 ATM / 200 m
● hodinky s vodotěsností 50 až 100 ATM / 500 až 1000 m
I když na takové označení narazíte, neznamená to, že například dámské hodinky s vodotěsností 3 ATM lze ponořit do hloubky 30 metrů. Naopak to nedoporučujeme. Jak to tedy je? Určení stupně vodotěsnosti u hodinek se neurčuje při sportování nebo plavání. Jedná se o hodnotu stanovenou v laboratorních podmínkách.
Voděodolnost 3 ATM
Pokud na hodinkách vidíte 3 ATM, vodotěsnost do 30 metrů nebo 3 barů, pak můžete tyto vodotěsné hodinky používat i během běžného dne, když prší nebo například při mytí nádobí. Nejsou to hodinky, které můžete ponořit do hloubky 30 metrů.
Voděodolnost 5 ATM
Ani s vodotěsností 5 ATM, tedy 50 metrů, nemůžeme mluvit o sportovních vodotěsných hodinkách. Takové hodinky však můžete bez problémů používat na běžné mytí nádobí, sprchování nebo velmi krátký pobyt v bazénu, pokud se do něj neponoříte.
Hodinky s vodotěsností 10 ATM
Zde dochází k drobné změně. Sice se stále nejedná o profesionální potápěčské hodinky, ale při plavání nebo různých vodních sportech můžete používat vodotěsné hodinky s odolností 10 ATM nebo vodotěsné hodinky do 100 metrů. Pokud jste tedy na dovolené a máte vodotěsné hodinky do 100 metrů, nemusíte se bát klasického plavání v bazénu nebo v moři. Doporučujeme je používat například při šnorchlování, ale ne při hloubkovém potápění s dýchacím přístrojem.
Voděodolnost do 20 ATM
V tomto případě již můžeme říci, že se jedná o sportovní vodotěsné hodinky do 200 metrů, které lze označit také jako potápěčské hodinky. Tyto hodinky se však většinou používají pro lehčí potápění s dýchacím přístrojem.
Mohou to být také digitální vodotěsné hodinky nebo chytré vodotěsné hodinky, které mají mnoho dalších skvělých funkcí. Pozor však na to, že při častém používání mohou hodinky ztratit svou vodotěsnost.
Takové označení mají například vodotěsné hodinky Casio G-Shock. Kromě toho je stupeň vodotěsnosti normalizován také normou ISO 6425, která zahrnuje střídání teplot, hloubky, tlaku vody a vzduchu nebo času v klidu a při manipulaci s provozní částí hodinek. Jelikož se jedná o potápěčské hodinky, jsou podrobeny dalším testům odolnosti vůči slané vodě a schopnosti vyrovnat se s přetlakem.
Vodotěsné hodinky nad 30 ATM
Pokud si koupíte vodotěsné hodinky nad 30 ATM, tedy například 50 ATM nebo 100 ATM, pak můžete očekávat opravdu kvalitní a profesionální potápěčské hodinky, které jsou vhodné i pro hloubkové potápění. Jedná se však o prémiové hodnocení, za které zaplatíte. S tímto označením se můžete setkat například u sportovních vodotěsných hodinek CITIZEN.
Vodotěsný design hodinek
Přestože se jedná o vodotěsné hodinky, nemusíte se bát, že by jejich design byl vždy jen sportovní. Můžete si vybrat celou řadu luxusních vodotěsných hodinek.
Materiál pouzdra vodotěsných hodinek
V závislosti na značce a rozsahu vodotěsnosti se design hodinek liší. Můžete si vybrat vodotěsné hodinky s různými materiály pouzdra, jako je bronz, karbon, keramika, kůže, plast, recyklovaný oceánský plast, titan, tvrzený polymer a nerezová ocel s úpravou NanTec.
Materiál řemínku vodotěsných hodinek
Zvolit můžete i vodotěsné hodinky s různými materiály řemínků, jako jsou řemínky z bio materiálu, kůže, keramiky, plastu, textilu, titanu nebo dokonce z recyklovaných plastových lahví či veganské kůže.
Tvar vodotěsných hodinek
Vodotěsné hodinky si můžete vybrat také podle toho, jaký tvar preferujete. Velmi oblíbené jsou například kulaté, oválné a hranaté vodotěsné hodinky.
Spona vodotěsných hodinek
Je také velmi důležité myslet na zapínání hodinek, zejména pokud hledáte vodotěsné hodinky pro potápění. Spona je důležitá zejména proto, aby se hodinky nerozvázaly, nevyklouzly nebo nepraskly. Vodotěsné hodinky si můžete vybrat pro:
● standardní upevnění,
● zapínání ze síťoviny,
● zapínání na motýlka,
● skládací spona,
● šperková spona.
Velmi pohodlné jsou vodotěsné hodinky s natahovacím náramkem. Podle toho, o jaké vodotěsné hodinky se jedná, si můžete vybrat i zapínání. Dámské vodotěsné hodinky vypadají velmi moderně a elegantně se skládací sponou, ale dětské vodotěsné hodinky jsou praktičtější s natahovacím náramkem. Pánské vodotěsné hodinky jsou naopak oblíbené se standardní sponou.
Sklíčko vodotěsných hodinek
Se sklem vodotěsných hodinek do značné míry souvisí také pevnost, odolnost a kvalita. Opět si můžete vybrat různé typy skel, buď akrylátové, flame fussion, Gorilla glass, minerální nebo safírové, které je velmi kvalitní.
Typ vodotěsných hodinek
Vodotěsné hodinky si můžete vybrat také podle typu. Oblíbené jsou nejen binární vodotěsné hodinky, ale také digitální, ručičkové, kombinované a chytré vodotěsné hodinky.
Značka vodotěsných hodinek a jejich cena
Pokud toužíte po opravdu kvalitních vodotěsných hodinkách, které jsou odolné, pevné a vhodné pro šnorchlování a hloubkové potápění, budete si muset trochu připlatit. Vodotěsné hodinky se prodávají v různých cenových relacích, najdete zde i klasické vodotěsné hodinky do 30 metrů za velmi přijatelnou cenu 700 Kč. Vodotěsné hodinky prestižních značek do 100 metrů jsou však o něco dražší. Například vodotěsné hodinky INGERSOLL THE SCOVILL I05001 do 10 ATM stojí 11 500 Kč.
...méně